Czy konieczna jest operacja na zmarszczki nakątne?

Zmarszczki nakątne są charakterystyczną cechą fizjologiczną w wyglądzie twarzy dla Azjatów. Często występują one również u dzieci, jak również u chorych na zespół Downa, zespół alkoholowy czy inne, mniej powszechnie występujące zespoły chorobowe. Czym one są i operacja na zmarszczki nakątne jest niezbędna?

Pojęcie zmarszczek nakątnych

Zmarszczka nakątna to inaczej fałd skórny, ciągnący się od górnej do dolnej powieki, gdzie następuje jego wygładzenie. Powoduje on przysłonięcie części „białej” gałki ocznej, tj. fałd skórny przykrywa przyśrodkowy kąt szpary powiekowej. Bardzo rzadko u pacjentów występuje zewnętrzna zmarszczka nakątna, kiedy fałd występuje bliżej skroni i zasłania kąt boczny.

Tego typu defekty wiążą się dosyć często z innymi wadami powiek, m.in. zbyt wąską lub za krótką szparą powiekową i z opadnięciem powieki górnej. Zmarszczki nakątne są widoczne gołym okiem. Sprawdź, czy pomoże maseczka domowej roboty.

Operacja na zmarszczki nakątne

Obecność zmarszczki nakątnej u pacjenta nie zawsze będzie wymagała jakiejkolwiek interwencji lekarskiej. Lekarz po postawieniu diagnozy bada okulistycznie oczy pacjenta i sprawdza długość oraz szerokość szpary powiekowej.

U małych dzieci operacja w przypadku występowania zmarszczek nakątnych zwykle w ogóle nie jest potrzebna, ponieważ niewykluczone, że defekt zniknie z czasem samoistnie. Niestety, w niektórych przypadkach rzeczywiście konieczna jest operacja, kiedy zmarszczki nakątne są duże i przesłaniają sporą część szpary powiekowej. Jeśli są one traktowane w kategoriach defektu, również przeprowadza się ich korektę.

Wskazaniem do plastyki powiek jest m.in.:

  • nadmiar skóry powiek górnych,
  • fałd nakątny,
  • ciężkie, opadające powieki występujące ze zmarszczkami nakątnymi.

Na czym polega operacja na zmarszczki nakątne?

Zabieg chirurgiczny przeprowadzany w przypadku zmarszczek nakątnych pozwala na całkowitą ich korektę. Rodzaj zastosowanej techniki operacyjnej zależy od nasilenia zmian. Celem zabiegu jest usunięcie fałdów nakątnych i redukcji tłuszczu okołogałkowego powieki górnej. Zabieg operacyjny może obejmować odpowiednią plastykę wewnętrznych kątów oczu odsłaniającą tzw. mięsko łzowe oraz odpowiednie wycięcie nadmiaru tłuszczu.

Po wykonaniu zabiegu blizny nie są w zasadzie widoczne, ponieważ są one chowane w naturalnych fałdach skóry. Można też wykonać korekcję przezspojówkowo, w wyniku czego operacja dokonywana jest bez cięć skórnych. Przed i po zabiegu pacjenci przechodzą badania okulistyczne. Pacjent wraca do pełni sił po około 7-14 dniach od operacji. Powinien unikać wysiłku fizycznego w tym czasie, spać i odpoczywać z uniesioną głową, nosić okulary przeciwsłoneczne i stosować chłodne okłady na oczy.

Możliwe jest wystąpienie pooperacyjnych powikłań w postaci:

  • alergii na środki farmaceutyczne,
  • infekcji,
  • krwiaków,
  • wrażliwości na światło.

Do rzadko występujących powikłań zalicza się łzawienie, niedomykalność szpary powiekowej, suchość oka i przebarwienie miejsc operowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dfsfsdfsdfdsfsdfsdfdsf