Dlaczego występuje zmarszczka nakątna u wcześniaków?

Dzieci, które urodziły się zbyt wcześnie są obiektami szczególnej troski rodziców i lekarzy. Choć stan dzisiejszej medycyny pozwala na utrzymanie ich przy życiu, są mocno narażone na rozmaite problemy zdrowotne. Niewydolność oddechowa, problemy z sercem czy pracą innych narządów wewnętrznych to tylko część problemów, jakie wiążą się z wcześniactwem. Rodziców niepokoją jednak i mniej zagrażające życiu dziecka aspekty – jak choćby jego wygląd, który czasami pod pewnymi względami odbiega od wyglądu dzieci zdrowych. Jedną z cech stosunkowo często (choć nie zawsze) występujących u wcześniaków jest charakterystyczna zmarszczka nakątna.

Jak wygląda zmarszczka nakątna?

To pionowy fałd skóry w wewnętrznym kąciku oka, który stanowi cechę fizjologiczną – czyli naturalną – u Azjatów. U dzieci spoza tej populacji jest jedną z cech powiązanych z kilkoma zaburzeniami i chorobami – między innymi zespołami Downa, kociego krzyku, Turnera, Klinefeltera, płodowym zespołem alkoholowym (FAS) czy właśnie wcześniactwem. Rodzice, którzy zaobserwują tę cechę u swojego narodzonego przed właściwym terminem dziecka powinni skonsultować się z lekarzem. Warto jednak pamiętać, że sama zmarszczka nie jest diagnostyczna dla żadnej poważnej choroby i nie bać się. Nie występuje także u każdego wcześniaka, choć jej obecność u takich dzieci jest częstsza niż u dzieci urodzonych w terminie.

Zmarszczka nakątna a wady wzroku

Częstym efektem towarzyszącym posiadaniu przez dziecko zmarszczki nakątnej jest pozorny zez. Dzieci mają całkowicie prawidłowy wzrok, jednak z powodu fałdy przysłaniającej częściowo oko wydają się zezować. Gdy takie wrażenie się powtarza, warto zabrać dziecko na badanie okulistyczne – jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, a pomaga rozwiać wiele wątpliwości. Zazwyczaj zmarszczka nakątna nie wpływa na wady wzroku i problemy z widzeniem, nie jest także podstawą do ich stwierdzenia u dziecka. Niemniej jednak warto poradzić się specjalisty i upewnić dla dobra dziecka oraz własnego spokoju.

Czasami zmarszczka znika sama

Nie zawsze obecność zmarszczki nakątnej u wcześniaka świadczy o poważnych zaburzeniach. Co więcej, czasami zmarszczka znika sama w procesie wzrostu i kształtowania się chrzęści nosa oraz kości czaszki. Warto zapytać pediatrę o zdanie – być może skieruje dziecko na badanie u neurologa.  Często jednak lekarze zalecają cierpliwe czekanie, aż dziecko podrośnie – wtedy będzie wiadomo, czy zmarszczka zaniknie sama, czy będzie wymagała interwencji lekarza medycyny estetycznej. Zmarszczka nakątna u wcześniaków jest częstym zjawiskiem i niekoniecznie świadczy o złym stanie zdrowia dziecka. Opinia lekarza powinna być tutaj decydująca i uspokajająca.

Sposoby korekcji zmarszczki

Dobrą wiadomość stanowi fakt, że medycyna estetyczna pozwala bezpiecznie i całkowicie usunąć zmarszczkę nakątną z oka dziecka. Wprawdzie zabieg wykonuje się u dzieci starszych oraz u osób dorosłych, jednak jeśli zmarszczka nie zaniknie z wiekiem i będzie stanowiła rzucającą się w oczy cechę, można łatwo ją skorygować. Zabieg polega na wycięciu części skóry i zszyciu jej ponownie w miejscu występowania naturalnych zgięć, dzięki czemu blizny po pewnym czasie stają się zupełnie niewidoczne. Wcześniak, który urodził się ze zmarszczką nakątną nie musi więc być skazany na jej obecność przez całe swoje życie. Zabieg wykonywany jest zwykle w znieczuleniu miejscowym i nie sprawia lekarzom trudności – nie należy się go obawiać. Wpływa za to bardzo korzystnie na wygląd twarzy i pozwala poczuć się pewniej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

dfsfsdfsdfdsfsdfsdfdsf