Kiedy zmarszczka nakątna pojawia się u dorosłych?

Zmarszczka nakątna występuje u przeważającej liczby mieszkańców Azji i jest ich cechą fizjologiczną, powstałą na skutek przystosowania się ciała do określonych warunków życia (chroni układ łzowy i gałkę przed niskimi temperaturami oraz mocnym światłem słonecznym). Występująca u osób pozostałych ras, może być jednym z wielu symptomów licznych wad genetycznych. Jednocześnie u noworodków można stosunkowo często zauważyć zmarszczkę nakątną, która wygładza się wraz ze wzrostem chrząstki nosa i nie jest powiązana z żądnym schorzeniem. Tego typu defekt jest traktowany jako typowo kosmetyczny i można go z łatwością usunąć za pomocą zabiegu chirurgicznego.

Zmarszczka nakątna u dorosłych – czy to możliwe, że pojawi się w późniejszym wieku?

Wraz z upływem lat i zwiększeniem się wiotkości skóry, zdarzają się sytuacje, iż u dorosłej osoby pojawia się zmarszczka nakątna. Kolejną przyczyną tego stanu bywa defekt elastyny, który powoduje widoczne gołym okiem zmiany, dopiero w wieku, gdy pacjent pożegnał się już z okresem dziecięcym. Może się pojawić wraz z efektem opadających powiek, na których skóra także się rozciągnęła i nadmiernie zwisa.

Jak usunąć zmarszczki nakątne?

Zależnie od ich przyczyny oraz wielkości, można posiłkować się zabiegami z zakresu chirurgii bądź spróbować mniej inwazyjnych zabiegów kosmetycznych, mających na cela ujędrnienie i podniesienie powiek. Jeżeli będą one odpowiednio zliftingowane, to zapewnią dawny kształt oka. Ma to duży wpływ nie tylko na poczucie własnej wartości i postrzeganie siebie jako osoby atrakcyjnej fizycznie ale w bardziej zaawansowanych przypadkach, może powodować również kłopoty z prawidłowym widzeniem. Przeczytaj, czy regularne masowanie skóry na twarzy pomoże.

Zmarszczki i worki wokół oczu

Jeżeli skóra danego pacjenta wykazuje się dużą wiotkością i brak jej elastyczności (co szczególnie uciążliwe bywa po 50. roku życia), to w okolicach oczu pojawiają się nie tylko wyraźne zmarszczki mimiczne, Oprócz takich bruzd, szczególnie negatywne pod względem urody są opadające powieki, pojawiająca się zmarszczka nakątna i worki pod oczami. Defekty te sprawiają, iż twarz prezentuje się znacznie starzej w porównaniu do rzeczywistego wieku pacjenta i jest postrzegana jako przemęczona. O ile, opuchliznę w okolicach oczu można zminimalizować zimnymi okładami oraz maseczkami a przebarwienia i zasinienia zamaskować makijażem to z opadającymi powiekami jest o wiele trudniej.

Skalpel w ruch

Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu dawnego kształtu oka, to konieczny może okazać się lifting, którego działanie będzie natychmiastowe (pomijając czas potrzebny na zagojenie się ran i wybarwienie zasinień). Wykonywany jest on zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym i polega na wycięciu nadmiaru skóry w taki sposób, by linia cięcia pokrywała się z linią rzęs oraz naturalnie przebiegającym załamem powiek. Po tego typu zabiegu, można swobodnie powrócić do malowania oczu i cieszyć się gładkością powiek, która została już zapomniana. Operacja usuwania zmarszczki nakątnej jest jednym z najczęstszych zabiegów chirurgii kosmetycznej, wynikającej z dążenia do eliminowania, oznak typowych dla ras zamieszkujących Azję (w pogoni za uniwersalnym modelem piękna).