Zmarszczka nakątna – jak wygląda leczenie?

Zmarszczka nakątna należy do dość częstych zaburzeń rozwoju zauważanych u małych dzieci. Dla wielu rodziców jest ona powodem do sporych zmartwień, bowiem nigdy nie wiadomo, czy nie stanowi ona oznaki czegoś znacznie poważniejszego. Faktem jest, że pojawienie się takiej zmarszczki przy oku może oznaczać mnóstwo wad rozwojowych i poważnych chorób u dziecka, przez co nigdy nie należy tego bagatelizować. W pierwszej kolejności trzeba dowiedzieć się, czym jest taka zmarszczka i co może oznaczać.

Czym jest i z czym wiąże się zmarszczka nakątna?

Zmarszczką nakątną nazywa się wąski płat skóry, pojawiający się w kącie oka i pokrywający go niemal w całości. Fałd skórny ciągnie się od dolnej do górnej powieki, nadając oku dziwny i nienaturalny kształt. Występowanie takiego dodatkowego fałdu nie zawsze jest jednak anomalią. Jest to cecha charakterystyczna i w pełni naturalna rzecz u przedstawicieli rasy żółtej – w większości krajów azjatyckich jest czymś jak najbardziej naturalnym. Stanowi prawdopodobnie wynik ewolucji, bowiem jej głównym zadaniem jest ochrona oczu przed oślepiającym słońcem oraz chłodem. W naszych regionach uważa się ją jednak za anomalię. Nie zawsze musi oznaczać coś groźnego dla człowieka; niekiedy po prostu pojawia się u dziecka i znika po pewnym czasie. U niektórych ludzi utrzymuje się jednak przez całe życie, przez co często można spotkać dorosłe osoby z takimi cechami.
W przypadku małych dzieci, zwłaszcza wcześniaków, zmarszczka nakątna może jednak oznaczać poważne zaburzenia w rozwoju. Często występuje ona u dzieci z alkoholowym zespołem płodowym. Pojawia się on w przypadkach, kiedy matka w ciąży często spożywała alkohol, doprowadzającym tym samym do poważnego uszkodzenia płodu. Prowadzi to do upośledzenia nienarodzonego dziecka na wielu płaszczyznach – zespół ten może objawiać się na różne sposoby. Zmarszczka nakątna występuje też przy różnych chorobach genetycznych. Jest charakterystyczna u dzieci z zespołem Downa.

Zmarszczka nakątna – leczenie

Leczenie zmarszczki nakątnej jest możliwe, ale wiele zależy od konkretnej sytuacji. Wszystko musi przede wszystkim ocenić lekarz który stwierdzi, czy jest to oznaka czegoś poważniejszego, czy też po prostu chwilowy defekt który prędzej czy później zniknie sam. W przypadku zmarszczki będącej wynikiem zespołu wad rozwojowych, lekarze skupiają się na leczeniu samej przyczyny problemu.
Zmarszczka nakątna – leczenie jest konieczne w kilku przypadkach. Przede wszystkim stosuje się je u nieco starszych dzieci, u których taka zmarszczka pojawiła się w okresie niemowlęcym i w kolejnych latach znacznie się powiększyła, zamiast zmniejszyć lub zniknąć całkowicie. Wówczas zmarszczka może powodować dodatkowe problemy ze wzrokiem – słabsze widzenie czy zez. Najpopularniejszą metodą leczenia czegoś takiego są zabiegi chirurgiczne. Zabieg operacyjny nie jest tu szczególnie trudny, zatem nie należy zbytnio się go obawiać. Po wcześniejszej konsultacji z okulistą następuje korekcja chirurgiczna, która pozwala na całkowite zniwelowanie tego problemu. Po zakończeniu leczenia pacjent przez pewien czas musi pozostawać pod opieką okulisty który kontroluje, czy zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dfsfsdfsdfdsfsdfsdfdsf