Kiedy znika zmarszczka nakątna dzieci?

Ponieważ po urodzeniu dziecka jego rozwój fizyczny przebiega w nowych warunkach środowiskowych, można u niego zaobserwować różne elementy wydające się na pierwszy rzut oka nienaturalne. Jedną z takich kwestii jest zmarszczka nakątna.

Zmarszczka nakątna to płat skórny, który zlokalizowany jest pomiędzy górną a dolną powieką. Oznacza to, że rozpoczyna się w przyśrodkowym kącie szpary powiekowej, a kończy się (wygładza) na dolnej powiece. Można też spotkać się z odwrotnym jej umiejscowieniem. Czasami jest odpowiedzialna za opadanie górnej powieki albo za występowanie za wąskiej szpary powiekowej. Zmarszczka nakątna jest najbardziej charakterystyczna dla populacji azjatyckiej – u Azjatów można zaobserwować specyficzne ułożenie powiek górnej i dolnej, nazywane fałdką mongolską.
Mimo że u przedstawicieli rasy białej zmarszczka nakątna nie jest cechą charakterystyczną, to czasem tworzy się ona u dzieci, szczególnie niemowląt. Jest też widoczna w przypadku ujawniania się zespołu Downa, Turnera, zespołu alkoholowego czy zespołu kociego krzyku.

Zmarszczka nakątna u dzieci

Zmarszczka nakątna dzieci nie zawsze oznacza, że są one chore genetycznie. W niektórych przypadkach pojawia się ona po urodzeniu i znika po jakimś czasie bez interwencji lekarskiej i chirurgicznej. Zmarszczka nakątna jest też jedną z cech wcześniaków. Dziecko rodzi się z nią, a po pewnym czasie, podobnie jak w poprzednim przypadku, znika ona samoczynnie.
Często pojawia się też w towarzystwie zeza pozornego. Pozornego, dlatego że tak naprawdę nie ma żadnych przesłanek lekarskich do stwierdzenia problemów ze wzrokiem. Zezowanie dziecka jest tylko złudzeniem, a można je rozeznać po wykonaniu badań okulistycznych. Polegają one na zakrywaniu jednego oka i obserwacji reakcji drugiego.

Czy iść do lekarza?

Fałd skórny pomiędzy powiekami jest widoczny gołym okiem i nie musi być stwierdzany przez lekarza. Natomiast sama wizyta u specjalisty może się okazać przydatna, ponieważ rodzice zyskają dzięki temu pełen obraz zdrowia dziecka. Lekarz dokładnie zmierzy długość i szerokość szpary powiekowej i przeanalizuje jej domykanie się lub niedomykanie. Ze względu na opisaną wcześniej możliwość przejawiania się zeza pozornego lekarz wykona także pełne badanie okulistyczne.

Kiedy znika zmarszczka nakątna dzieci?

Zmarszczka nakątna może rozwijać się już podczas życia płodowego. W takim przypadku zwykle zanika około 3-6 miesiąca ciąży lub przed porodem. Jeśli u dziecka nie wykryto wad genetycznych, rodzice nie powinni się martwić. Zmarszczka nakątna znika samoistnie, kiedy wykształcają się chrząstki i kości formujące grzbiet nosa, czyli do 12. miesiąca życia.
Ten specyficzny fałd skórny jest częściej widoczny u niemowląt niż u dzieci starszych. Jeśli jednak nie zniknie on w początkowych miesiącach życia, wówczas konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Defekt usuwany jest operacyjnie, dzięki czemu znika na stałe. Po zabiegu konieczne są wizyty u okulisty śledzącego proces leczenia.
Nietypowy wygląd noworodka niekoniecznie świadczy o jakiejś chorobie. Często jest po prostu wynikiem zmiany środowiska życia dziecka, które po ciepłych wodach płodowych musi przystosować się do nowych warunków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dfsfsdfsdfdsfsdfsdfdsf