Od czego pojawia się bruzda nakątna?

Bruzdą nakątną nazywamy pionowy fałd skóry, który ciągnie się od górnej powieki do dolnej. To cecha charakterystyczna m.in dla osób, które pochodzą z terenów Azji. Jej posiadanie może być przekazywane z pokolenia na pokolenie, jednak zwykle towarzyszy chorobom o podłożu genetycznym, takim jak zespół Downa.

Bruzda nakątna a zespół Downa

Bardzo często występowanie bruzdy nakątnej związane jest z chorobami o podłożu genetycznym. Można ją zaobserwować u niemowląt – znacznie częściej niż u dzieci starszych. Rozwija się ona już w życiu płodowym. Obecność bruzdy sprawia, że oczy dzieci kształtem przypominają migdały. Każde dziecko urodzone z zespołem Downa od razu posiada bruzdę nakątną, a na jego tęczówkach można często zaobserwować tzw. plamki Brushfielda, czyli niewielkie i lekko odbarwione plamy.

Bruzda nakątna a inne choroby

Bruzda może pojawić się nie tylko przy zespole Downa. Pozostałe choroby, którym towarzyszy ta charakterystyczna cecha to m.in.:

  • zespół kociego krzyku,
  • zespół Turnera,
  • zespół Ehlersa-Danlosa,
  • alkoholowy zespół płodowy.

Należy pamiętać, że bruzda może pojawić się także u wcześniaków. Jej zaobserwowanie nie zawsze musi oznaczać poważną chorobę – zdarza się, że bruzda samoistnie znika. Niekiedy występuje ona razem z zezem pozornym – pomimo wrażenia, że dziecko ma zeza, tak naprawdę nie ma żadnych zaburzeń. Takie złudzenie wzmaga się, kiedy dziecko patrzy na bok – oko patrzące w kierunku nosa jest ukryte całkowicie za bruzdą. Zeza pozornego może zdiagnozować okulista, po przeprowadzeniu badania oczu.

Leczenie bruzdy nakątnej

Nie zawsze obecność bruzdy nakątnej u niemowląt wymaga chirurgicznej interwencji. Często zdarza się, że fałdy same się wygładzają, pod wpływem formowania się chrząstek nosa i kości. Warto jednak zdecydować się na operację, kiedy dziecko jest już starsze i bruzda utrudnia mu prawidłowe widzenie. Po przeprowadzonej operacji każdy pacjent wymaga okulistycznej kontroli.
Nawet, jeśli fałda powoduje jedynie optyczne złudzenie zeza, warto udać się z dzieckiem do okulisty – tylko on może stwierdzić, że maluch faktycznie nie ma problemów ze wzrokiem.

Bruzda nakątna u dorosłych

Osoby dorosłe również mogą posiadać bruzdę nakątną – jeśli nie zniknęła ona samoistnie w okresie niemowlęctwa. Zazwyczaj można ją zaobserwować u osób borykających się z FAS, czyli wymienianym wcześniej alkoholowym zespołem płodowym.
Posiadanie bruzdy nakątnej jest typową cechą dla osób pochodzących z terenów Azji – dotyczy to zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Wygląda ona jednak nieco inaczej niż bruzda towarzysząca chorobom. U Azjatów bruzda biegnie od krawędzi dolnej powieki i rozciąga się ponad powieką górną – przez to ich górna powieka ma charakterystyczny kształt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dfsfsdfsdfdsfsdfsdfdsf