Szpara nakątna – czy można to zmienić?

Szpara, często nazywana także zmarszczką nakątną, jest fałdem skóry biegnącym od górnej do dolnej powieki. Przykrywa ona oba kąty przynosowe i często bywa dość kłopotliwa. Szpara nakątna jest charakterystyczna m.in. dla wcześniaków czy osób z zespołem Downa. Mają ją jednak nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe – czy można się jej pozbyć operacyjnie?

Szpara nakątna – plastyka powiek

Posiadacze nakątnej zmarszczki mogą poddać się zabiegowi plastyki powiek – wykonuje się go zarówno u młodszych, jak i starszych pacjentów. Typ operacji ustala lekarz, po dokładnym zbadaniu swojego pacjenta i przeprowadzonej konsultacji chirurgicznej. Przed operacją należy przejść również badanie okulistyczne, aby wykluczyć wady wzroku, takie jak zez – często posiadanie szpary nakątnej występuje razem z zezem pozornym.
Przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi, takie jak aspiryna, zrezygnować z palenia papierosów, a w przypadku kobiet – zaplanować operację tak, by pacjentka była po miesiączce.

Przebieg zabiegu

Zabieg plastyki powiek w celu pozbycia się szpary nakątnej nie jest bardzo skomplikowany. W czasie jego trwania lekarz usuwa nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej, a skórę nacina się w miejscach, gdzie występują jej naturalne fałdy. Po usunięciu nadmiaru skóry odtwarza się prawidłowy, anatomiczny wygląd powiek. Przy tego typu zabiegach najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe – jeśli następuje konieczność korekty głębokich tkanek skóry, pacjentowi podaje się znieczulenie ogólne.
Pacjent po zabiegu może wrócić do pracy zazwyczaj po upływie 1-2 tygodni (szwy ściąga się po pierwszym tygodniu od zabiegu).

Plastyka powiek i usunięcie szpary nakątnej – cena

Koszt samego zabiegu usunięcia szpary nakątnej wynosi ok. 3-5 tysięcy zł (cena uzależniona jest m.in. od wybranej kliniki czy miasta, w którym się znajduje). Osobno trzeba zapłacić za konsultację chirurgiczną, której średni koszt wynosi ok. 150 zł.

Efekty po zabiegu

Tuż po operacyjnym usunięciu szpary nakątnej tkanki mogą być obrzęknięte – obrzęk mogą skutecznie zmniejszyć zimne okłady. W pierwszym tygodniu po zabiegu na skórze mogą pojawić się również siniaki – nie należy się ich obawiać, ponieważ znikną samoistnie po kilku dniach. Już po upływie tygodnia kobiety mogą zastosować delikatny makijaż oczu (jeśli lekarz nie zaleci inaczej).
Efekt, jaki zyskuje się po przeprowadzonym zabiegu plastyki powiek, to wyraźnie młodsze spojrzenie, dobre napięcie skóry powiek i przede wszystkim przywrócenie naturalnego kształtu oczu. Uzyskane efekty utrzymują się przez wiele lat, a jeśli pacjent będzie unikał tytoniu i pamiętał o właściwej pielęgnacji skóry wokół oczu, skuteczność operacyjnego leczenia zwiększy się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dfsfsdfsdfdsfsdfsdfdsf