Usunięcie zmarszczki nakątnej – zabieg czy krem?

Chirurgia plastyczna twarzy coraz częściej staje się sposobem, by pozbyć się kompleksów i nieakceptowanych cech wyglądu. Jedną z możliwości, jakie daje ta dziedzina medycyny, jest usunięcie zmarszczki nakątnej u dzieci lub osób dorosłych.

Czym jest zmarszczka nakątna i u kogo występuje?

Zmarszczka nakątna to po prostu pionowy fałd skóry, który biegnie od górnej do dolnej powieki i zasłania najczęściej wewnętrzny kącik oka. Występuje powszechnie w populacjach zamieszkujących Azję, jednak nie zdarza się raczej u Europejczyków. Jego występowanie jest częstsze u niemowląt – warto poczekać z ingerencjami, ponieważ wraz ze wzrostem ciała i zmianą rysów twarzy zmarszczki wygładzają się. Dopiero ich obecność u kilkuletniego dziecka jest przesłanką do wykonywania zabiegu. Nie oznacza to oczywiście, że nie można przeprowadzać go u pacjentów dorosłych.

Występowanie silnie zaznaczonej zmarszczki nakątnej wiąże się także z wadami chromosomalnymi oraz chorobami takimi jak zespół Downa, alkoholowy zespół płodowy, wcześniactwo, zespół Klinefeltera czy Turnera. Dla dzieci dotkniętych tymi przypadłościami wykonanie korekcji rysów twarzy i powiek bywa istotnym elementem opieki oraz leczenia.

Usunięcie zmarszczki nakątnej – jak wygląda zabieg?

Każdy pacjent przygotowywany do zabiegu musi przede wszystkim przejść badanie okulistyczne oraz laboratoryjne badania krwi. Lekarz informuje go także o zasadach, jakich należy przestrzegać – przez tydzień poprzedzający planowany zabieg nie wolno przyjmować niektórych leków (na przykład rozrzedzającej krew aspiryny) oraz palić papierosów. Jeśli przeciwwskazania nie istnieją, wykonuje się operację najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Samo działanie chirurga polega na wycięciu nadmiaru skóry i przywróceniu powiece właściwych proporcji oraz kształtów. Cięcia wykonane w czasie operacji są schowane w naturalnych fałdach skóry, więc z czasem przestają być widoczne. Zwykle po zabiegu pacjent od razu opuszcza klinikę, jednak w pewnych przypadkach, o których decyduje lekarz, zaleca się pobyt jednodniowy.

Po około tygodniu ściąga się szwy, a po dwóch pacjent może wrócić do zwyczajowego trybu życia. Ważne są zalecenia, które podaje lekarz – należy do nich między innymi spanie z uniesioną głową oraz unikanie przez pewien czas wysiłku fizycznego. Po pewnym czasie należy zgłosić się na kontrolę. Sprawdź, czy pomoże botoks.

Alternatywne rozwiązania

Istnieje także możliwość skorygowania zmarszczek nakątnych bez użycia skalpela. To zabiegi laserowe, lifting twarzy oraz mikroprądy stosowane w niektórych klinikach. Przed podjęciem decyzji o usunięciu tego defektu czy to u dziecka, czy u osoby dorosłej warto skonsultować się z odpowiednim specjalistą. To właśnie on będzie potrafił zdecydować, czy zabieg chirurgiczny jest niezbędny – zależy to od wielu okoliczności. Niezależnie od sposobu przeprowadzenia zabiegu efekty są bardzo zadowalające.

Usunięcie zmarszczki nakątnej – wybrać zabieg czy krem?

Z pewnością u osób młodszych, których skóra jest skłonna do regeneracji oraz zmarszczki są płytkie z pewnością lepiej sprawdzi się krem (np. Richevon), dodatkowo specjalista nie pozwoli młodej osobie na taką ingerencję w skórę. Dodatkowym argumentem przemawiającym za kremami jest fakt, iż koszt takich kosmetyków jest przynajmniej kilkukrotnie niższy niż koszt zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dfsfsdfsdfdsfsdfsdfdsf