Zmarszczka nakątna a zez

Dbanie o zdrowie dziecka jest niezmiernie ważne, szczególnie gdy chodzi o wzrok i jego rozwój u niemowlęcia. Niepokój troskliwego rodzica w tej kwestii może wzbudzać tzw. zmarszczka nakątna, czyli fałd skórny nad powieką  – tym bardziej, że niekiedy może on oznaczać chorobę lub występować razem z zezem, obawy są więc uzasadnione. Kiedy należy udać się do lekarza na badanie lub zdecydować się na zabieg chirurgiczny i czy rzeczywiście jest to konieczne?

Zmarszczka nakątna jest to fałd skórny ciągnący się od górnej do dolnej powieki i zakrywający część kącika oka powodując, że oczy dziecka przypominają kształtem migdał. Taka budowa narządu wzroku częsta jest u Azjatów, natomiast u rasy białej nie występuje, dlatego też jej pojawienie się u niemowlęcia niepokoi rodziców. Bywa, że zmarszczka ta pojawia się wraz z chorobą genetyczną, najczęściej wraz z zespołem Downa, ale nie tylko. Jej występowanie może być równoznaczne z innymi schorzeniami, takimi jak zespół alkoholowy czy rzadziej zespoły Turnera, Klinefeltera, Ehlersa-Danlosa.

Zmarszczka nakątna a zez

Nie zawsze jednak obecność zmarszczki nakątnej zwiastuje mutację genową i chorobę. Zdarza się, że zmarszczka występuje razem z zezem pozornym. Na czym to polega? Jest to wrażenie, że dziecko zezuje, ale z medycznego punktu widzenia nie wykryto żadnej nieprawidłowości i zaburzeń wzroku. Zez pozorny nie ma negatywnych skutków dla zdrowia ani dla rozwoju widzenia u dziecka, nie wymaga także leczenia. Konieczne jest jednak badanie okulistyczne w celu sprawdzenia, jaki jest kąt zeza u dziecka, przede wszystkim po to, by wykluczyć rzeczywiste złe rozstawienie gałek ocznych. Ono już, w przeciwieństwie do zeza pozornego, może powodować zaburzenia rozwoju układu wzrokowego i wymaga natychmiastowego podjęcia leczenia, gdyż może doprowadzić do niedowidzenia bądź utraty wzroku. Zdarza się często, że u dziecka wystąpi zmarszczka nakątna, a zez się nie pojawi – nie wolno jednak bagatelizować żadnych objawów i trzeba przebadać dziecko u okulisty.

Jak leczyć zmarszczkę nakątną?

Wbrew pozorom, interwencja chirurgiczna nie jest konieczna  w każdym przypadku. Bardzo często fałd wygładza się i znika samoistnie wraz z formowaniem się chrząstek nosa u noworodka. Jeśli jednak zmarszczka nakątna występuje u starszego dziecka i jest na tyle duża, że przesłania większą część szpary powiekowej, czym utrudnia widzenie lub jest traktowana jako defekt, można zastosować leczenie operacyjne. Pozwala ono na zupełne wyeliminowanie fałdy i całkowitą korekcję. Warto także wiedzieć, że badanie okulistyczne dziecka jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne oraz odbywa się w pozycji siedzącej i leżącej – nie ma więc powodu do obaw przed wizytą u lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dfsfsdfsdfdsfsdfsdfdsf