Zmarszczka nakątna (epicanthus) u wcześniaków?

Zmarszczka nakątna jest defektem występującym w obrębie górnej powieki oka. To cecha występująca bardzo często u wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przedwcześnie.  Nie musi wówczas oznaczać, że dziecko cierpi na jakiekolwiek schorzenie.

Co należy rozumieć pod pojęciem zmarszczki nakątnej?

Zmarszczka nakątna (epicanthus) to fałd skórny, który biegnie od górnej do dolnej powieki, gdzie się wygładza. Przykrywa on przynosowe kąty oka pod lekkim skosem, przez co osłonięty jest przyśrodkowy kąt szpary powiekowej. Bardzo rzadko zmarszczka ta przebiega bliżej skroni i przesłania kąt boczny, czyli zewnętrzny.

Występowanie zmarszczki nakątnej

Najczęściej zmarszczka nakątna (epicanthus) występuje jako cecha fizjologiczna u przedstawicieli populacji zamieszkującej Azję, ale nie dotyczy jednocześnie rasy kaukaskiej, białej. Wówczas mówi się, że ma charakter wrodzony. Może być też cechą wspólną dla przedstawicieli jednej rodziny.

Występowanie zmarszczki nakątnej u niemowląt może być objawem choroby genetycznej, m.in. zespołu Downa, zespołu alkoholowego, zespołu kociego krzyku, a rzadziej zespołu Turnera, Klinefeltera i Ehlersa-Danlosa.

Co ciekawe, zmarszczki nakątne są jedną z cech fizjologicznych także wcześniactwa, ponieważ powieki nie są jeszcze w całości wykształcone i dopiero wraz z upływem czasu defekt ten zanika.

Kiedy zmarszczka nakątna zanika u wcześniaków?

Zmarszczka nakątna u urodzonych przedwcześnie noworodków nie musi sygnalizować występowania poważnych chorób genetycznych. Jest ona najczęściej normalnym objawem i zanika w miarę formowania się chrząstek grzbietu nosa. Fałd skórny na powiece wygładza się wówczas samoistnie.

Patologiczne podłoże występowania zmarszczki nakątnej

Jednym z powodów występowania zmarszczki nakątnej jest genetyczna choroba, tzw. zespół kociego krzyku, którego objawem jest wydawanie przez niemowlę dźwięków przypominających miauczenie kota. Powodem schorzenia jest mutacja genowa zachodząca na krótkim ramieniu chromosomu 5. Cechą towarzyszącą wyglądowi twarzy chorych dzieci jest wówczas zmarszczka nakątna, tj. fałd skórny przykrywający przynosowe kąty oka pod lekkim skosem.

Najczęściej zmarszczki nakątne towarzyszą zespołowi Downa. Widoczna jest ona od razu po urodzeniu i może dotyczyć także wcześniaków. Charakterystyczny fałd skórny nad powieką nadaje szczególnego wyrazu oczom dziecka. Niemowlak ma wtedy oczy o kształcie migdałów. Obecność zmarszczki nakątnej może również być oznaką zahamowania wzrostu środkowej części twarzy. Objawy zespołu Downa to często spłaszczony tył głowy, skośne ustawienie szpary powiekowej, a także zmarszczki nakątne.

Występowanie takiej zmiany najlepiej skonsultować z lekarzem, choć tak jak zostało powiedziane, u większości wcześniaków jest to sytuacja normalna, zanikająca wraz z rozwojem twarzoczaszki dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dfsfsdfsdfdsfsdfsdfdsf