Zmarszczka nakątna – jak wygląda operacja?

Operacja zmarszczki nakątnej oka jest bezpieczna, umożliwia usunięcie nadmiaru skóry. Zazwyczaj wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym, a powikłania po operacji nie są zbyt groźne. Pacjent poddany operacji usunięcia zmarszczki nakątnej najczęściej nie wymaga hospitalizacji, a już po upływie kilku lub kilkunastu dni może wrócić do dawnego, aktywnego stylu życia.

Zmarszczka nakątna – operacja

Celem operacji jest usunięcie fałdu skóry zakrywającego kąty przynosowe oczu i tym samym przywrócenie im prawidłowego kształtu. Sama operacja zazwyczaj trwa ok. 1,5 godziny. Cięcia wykonuje się w miejscu występowania naturalnych załamań powieki górnej. Zszywa się je przy pomocy bardzo cienkich szwów, dzięki czemu są one niemal niewidoczne.
Przez tydzień lub dwa po operacji może utrzymywać się obrzęk tkanek – to naturalna reakcja organizmu. Zaleca się więc przykładanie do powiek chłodnych okładów, które powinny zmniejszyć obrzęk. Zazwyczaj po upływie tygodnia szwy są zdejmowane, a całkowite gojenie trwa do ok. miesiąca. W lekkich przypadkach operację można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że pacjent może po jej zakończeniu szybko wrócić do domu. Z kolei, jeśli przypadek jest bardziej skomplikowany, wymagany jest jednodniowy pobyt w klinice. Powikłania, jakie mogą wystąpić po operacji to infekcja, obrzęk powiek lub ich zasinienie.

Kiedy operacja jest konieczna?

Operacja zmarszczki nakątnej oka jest zalecana w przypadku, gdy jej obecność powoduje ograniczone pole widzenia. Czasem zmarszczka nakątna wiąże się z zezem pozornym – choć z medycznego punktu widzenia osoba posiadająca zmarszczkę nakątną nie ma wady wzroku, może poddać się operacji, by pozbyć się tego złudzenia.
Takim operacjom poddawani są zarówno pacjenci po ukończeniu 40.-50. roku życia (głównie z powodów estetycznych), a także o wiele młodsi. Czasem lekarze zalecają usunięcie zmarszczki nakątnej u małych dzieci. Zobacz, czy regularne ćwiczenia pomogą na zmarszczkę nakątną.

Warunki do przeprowadzenia operacji

Każdy pacjent musi przed operacją przejść dokładne badanie okulistyczne – ma ono na celu wykluczenie jakichkolwiek przeciwwskazań. Aby uniknąć krwawienia w czasie samej operacji, jak i podczas okresu gojenia, należy na tydzień przed wyznaczonym terminem zrezygnować z przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi (m.in. aspiryna) oraz palenia papierosów. Pacjent musi być zdrowy i przed operacją dostarczyć lekarzowi zestaw wskazanych przez niego badań (morfologia, grupa krwi, badanie czasu krwawienia oraz krzepnięcia krwi).

Zalecenia po operacji usunięcia zmarszczki nakątnej

Pacjent po operacji powinien dużo odpoczywać, unikać stresu i pamiętać, by leżeć i spać z uniesioną głową. Przez pierwszy tydzień należy unikać wysiłku fizycznego, kobiety nie powinny wykonywać makijażu powiek. W przypadku występowania wrażliwości na światło słoneczne, zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych. Efekty po zabiegu utrzymują się bardzo długo – zmarszczka nakątna znika, a osoby starsze mogą cieszyć się znacznie młodszym wyglądem. Odpowiednia pielęgnacja skóry i dostosowanie się do zaleceń pooperacyjnych mogą wspomóc skuteczność przeprowadzonego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dfsfsdfsdfdsfsdfsdfdsf