Zmarszczka nakątna na powiece – o jakiej chorobie może świadczyć?

Zmarszczka nakątna to pionowy fałd skóry, który przysłania najczęściej wewnętrzny kącik oka. U osób pochodzenia azjatyckiego jest cechą fizjologiczną, jednak u mieszkańców innych kontynentów może świadczyć o pewnych chorobach. Jakie choroby powodują pojawienie się tej cechy?

Zmarszczka nakątna a zespół Downa

Wśród najczęstszych przyczyn należy wymienić zespół Downa. Ten zespół wrodzonych wad spowodowany jest obecnością dodatkowego, nadprogramowego chromosomu. To z kolei przekłada się na szereg objawów fizycznych oraz psychicznych. Dzieci dotknięte chorobą mają pojedynczą bruzdę na dłoniach, charakterystyczną, szeroką i płaską twarz oraz wystający język. Ich kończyny są nieco krótsze niż u większości dzieci. Nasilenie objawów fizycznych może być różnorodne. Osoby z zespołem Downa mają także obniżone możliwości intelektualne – zwykle jest to lekki lub umiarkowany stopień niepełnosprawności intelektualnej. Zespołowi towarzyszą wady serca.

Alkoholowy zespół płodowy i wcześniactwo

Zmarszczka nakątna na powiece może wystąpić u wcześniaków oraz dzieci z alkoholowym zespołem płodowym, spowodowanym spożywaniem alkoholu przez matkę będącą w ciąży. Alkoholowy zespół płodowy (FAS) powoduje także inne anomalie w budowie twarzy – zadarty nos, wąską górną wargę, nienaturalnie małą żuchwę. Dzieci dotknięte tym zaburzeniem rozwijają się wolniej, towarzyszą im także objawy powodowane przez uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego – zaburzenia motoryki, równowagi, problemy z odbieraniem bodźców, rozumieniem emocji i pojęć abstrakcyjnych.

Zespoły Turnera i Klinefeltera

Te dwa schorzenia wynikają z nieprawidłowości w obrębie chromosomów płci. Dziewczynki dotknięte zespołem Turnera posiadają tylko jeden chromosom X, podczas gdy drugi jest nieobecny lub znacznie uszkodzony. Do objawów można zaliczyć niski wzrost, słabo zaznaczone cechy żeńskie (po okresie dojrzewania) oraz częstą bezpłodność. Zespół Klinefeltera występuje u chłopców i oznacza posiadanie jednego dodatkowego chromosomu X. Objawy są dość subtelne i najczęściej obejmują wysoki wzrost, słabo rozwijające się cechy męskie, ginekomastię oraz wydłużenie kończyn. Oba zespoły mogą powodować także obecność zmarszczki nakątnej.

Czy zmarszczka nakątna na powiece zawsze jest objawem choroby?

Niektóre niemowlęta rodzą się ze zmarszczką nakątną, która znika w procesie wzrostu tkanek i formowania się nosa. U kilkuletnich dzieci po zmarszczce nie ma już śladu. Bywa także, że jest to cecha dziedziczona po przodkach, jednak niepowiązana z żadnymi chorobami. Nie ma więc powodu, by się bać. Wystąpienie zmarszczki nakątnej nie jest dowodem na żadną wadę genetyczną ani chorobę dziecka. Takiej diagnozy dokonuje się w o wiele bardziej skomplikowanym procesie, nad którym czuwają specjaliści.

Chirurgia plastyczna

Warto także dodać, że zarówno u osób chorych, jak i zdrowych można usunąć zmarszczkę nakątną. W tym celu wykonuje się zabieg chirurgiczny, czasem także z wykorzystaniem mikroprądów lub lasera. Zabieg nie jest trudny, a jego efekty znacznie poprawiają wygląd twarzy i jej rysy. Taka korekta może stanowić ważny element pomocy dzieciom z wrodzonymi wadami i zapewnić im nieco wyższą jakość życia – warto porozmawiać o tym z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dfsfsdfsdfdsfsdfsdfdsf