Zmarszczka nakątna oka – jak sobie z nią radzić?

Zmarszczka nakątna, inaczej zwana fałdą mongolską, to cecha charakterystyczna dla rasy azjatyckiej. U rasy białej nie jest spotykana poza pewnymi wyjątkami – zdarza się, że pojawia się u noworodków i małych dzieci, powodując zeza pozornego. Nie zawsze wymaga ingerencji chirurgicznej, bardzo często bowiem owa fałda zanika samoistnie wraz ze wzrostem chrząstki nosowej. Co jednak, gdy zmarszczka nakątna oka nie chce zniknąć, a my czujemy potrzebę poprawy sytuacji? Jak sobie poradzić z tym problemem?

Zmarszczka nakątna – co to takiego?

Czym właściwie jest zmarszczka nakątna oka? Najprościej rzecz ujmując jest to fałd skóry, który przykrywa część szpary powiekowej, tworząc niekiedy wrażenie istnienia zeza, szczególnie u noworodków i małych dzieci. Często jest to skutek niskiego grzbietu nosa, który pogłębia dodatkowo wrażenie zakrytego kącika oka. Fałda owa może powstać także wtedy, gdy skóra ma nadmierną rozciągliwość, co występuje w niektórych defektach elastyny, na przykład w skórze wiotkiej. Może również pojawiać się w towarzystwie opadającej powieki. Zmarszczka nakątna występująca u dzieci niekiedy zwiastuje choroby genetyczne, takie jak zespół Downa czy alkoholowy zespół płodowy, a także przyczynia się do powstawania zeza pozornego, czyli wrażenia źle ustawionych gałek ocznych. W takim przypadku należy odbyć konsultację z lekarzem w celu wykluczenia realnych problemów zdrowotnych.

Jak żyć ze zmarszczką nakątną?

O ile zmarszczka nakątna nie pojawia się wraz z chorobami, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Właściwie jest to tylko defekt natury estetycznej i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, nie trzeba więc się nią martwić. Problematyczne może być wykonywanie makijażu na powiece z tą cechą,  ponieważ trzeba wykonać go odpowiednio, by nie zniekształcił oka, a podkreślił je i wyrównał proporcje. Kłopot zdrowotny pojawia się natomiast wtedy, gdy fałda jest tak duża, że zakrywa fragment oka, co zaburza widzenie. Należy w takim wypadku udać się do okulisty, który przeprowadzi niezbędne badania oraz sprawdzi, czy nie występuje zez, a także zadecyduje o tym, czy zostanie zastosowane leczenie.

Jak leczyć zmarszczkę nakątną?

Najczęściej stosowanym sposobem radzenia sobie ze zmarszczką nakątną jest chirurgiczna jej korekcja. Niezależnie od tego, czy fałda ta stanowi zagrożenie dla wzroku i istnieją medyczne wskazania do wykonania zabiegu, czy jest to tylko kwestia estetyczna, bez przeszkód można poddać się zabiegowi operacyjnemu i zażegnać problem. Leczenie takie pozwala bezpiecznie i skutecznie wyleczyć zmarszczkę nakątną i przywrócić oku poprawną budowę.

Jak optycznie otworzyć oko?

Istnieją sposoby na to, by optycznie zniwelować zmarszczkę nakątną – mowa tu oczywiście o dobrze dobranym makijażu. Malując powiekę w odpowiedni sposób można sprawić, że oko optycznie się otworzy i powiększy. Przede wszystkim należy stosować jasne cienie, które rozświetlą spojrzenie, natomiast wewnętrzny kącik oka dobrze jest lekko przyciemnić – pamiętając przy tym, by granica koloru wychodziła poza anatomiczną granicę powieki. W przeciwnym razie efekt będzie odwrotny od zamierzonego, a oko zacznie wyglądać na smutne i zmęczone. Odpowiednia praktyka z pewnością pomoże znaleźć optymalne rozwiązanie, gdyż każde oko jest inne, dlatego najlepiej przetestować kilka sposobów, by znaleźć ten, który sprawdza się najlepiej.

Zmarszczka nakątna nie zagraża zdrowiu, można z nią normalnie żyć, należy jednak pamiętać o tym, że jeśli tylko cokolwiek wzbudza niepokój, trzeba zasięgnąć opinii lekarza. Każdy przypadek jest inny, dlatego nie wolno bagatelizować żadnych niepokojących objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dfsfsdfsdfdsfsdfsdfdsf