Zmarszczka nakątna u dziecka – kiedy udać się na badanie?

Kiedy rodzi się mały człowiek, jego rodzice zwykle są nim całkowicie zaabsorbowani – dokładnie oglądają swojego potomka, przyglądają mu się i bardzo cieszą jego obecnością. Czasem jednak bywa, że w wyniku oględzin jedna z cech dziecka zostaje uznana za niepokojącą. Zmarszczka nakątna, czyli pionowy fałd skóry w wewnętrznym kąciku oka jest właśnie taką cechą – może świadczyć o pewnych chorobach i wadach rozwojowych, choć może też być całkiem zwyczajną cechą. Co zrobić, gdy zauważy się ją u dziecka?

Brak powodu do obaw?

Twarze ludzi bardzo się między sobą różnią. Zmarszczka nakątna raczej nie występuje naturalnie poza populacją azjatycką, jednak nie oznacza to, że nie może się zdarzać – mieszanki genów i cechy, które ujawniają się w kolejnych pokoleniach bywają bardzo zaskakujące. Niektóre niemowlęta rodzą się ze zmarszczką, która niepokoi ich rodziców i podsuwa myśli o chorobach. Niekoniecznie jednak świadczy o czymś złym. Bywa, że w procesie kształtowania chrząstki nosa i kości twarzy zmarszczka nakątna wygładza się i znika samoistnie. U kilkuletniego dziecka nie ma już po niej śladu. Warto jednak bez względu na wszystko poradzić się lekarza i wykluczyć choroby genetyczne. Z pewnością pozwoli to poczuć się lepiej i pewniej. O jakich chorobach może świadczyć zmarszczka nakątna u dziecka?

Nieprawidłowości genetyczne

Jednym z często występujących zaburzeń, którym towarzyszy obecność takiej cechy, jest zespół Downa. To wynikający z posiadania dodatkowego chromosomu zespół wad rozwojowych, który charakteryzuje się oprócz specyficznego wyglądu (dzieci mają płaskie, szerokie twarze, wystający język, krótkie kończyny) także umiarkowaną lub lekką niepełnosprawnością intelektualną. Podobnie wygląda zespół kociego krzyku – mutacja genowa na ramieniu piątego chromosomu powoduje, że twarz dziecka nabiera charakterystycznych cech. Dzieci z tym zespołem także miewają problemy intelektualne i emocjonalne.
Inne nieprawidłowości objawiające się między innymi obecnością zmarszczki nakątnej (choć nie zawsze) dotyczą chromosomów płci – najpopularniejszymi są zespół Turnera (u dziewczynek) oraz Klinefeltera (u chłopców). Oba zaburzenia pociągają za sobą nieprawidłowości w rozwoju cech płciowych i płodności. Określa się je wykonując na polecenie genetyka z krwi badanie polegające na określeniu kariotypu – zestawu genów posiadanych przez człowieka.
Wszystkie choroby, o których obecności może świadczyć zmarszczka nakątna są dobrze znane medycynie a cierpiące na nie dzieci poddaje się dobrej opiece.

Pediatra i specjaliści

Lekarzem pierwszego kontaktu w przypadku zdrowia dziecka jest pediatra. Warto poszukać takiego, którego obdarzy się zaufaniem i udać się do niego po radę w tej kwestii już z kilkumiesięcznym dzieckiem. Lekarz potrafi wyjaśnić wiele wątpliwości, często też wykluczyć pewne bardziej charakterystyczne zespoły i zaburzenia na podstawie innych cech – ich obecności lub nieobecności. W czym jeszcze pomoże? Z pewnością skieruje na badania do odpowiednich specjalistów.
Jednym z lekarzy, którzy mogą diagnozować powód występowania zmarszczki nakątnej, jest neurolog. Kieruje do niego właśnie pediatra. Jeśli istnieją powody do obaw, do diagnostyki włącza się także genetyka. Jeśli z kolei poza zmarszczką nakątną dziecko nie wykazuje żadnych niepokojących cech, uspokajająca bywa wizyta u okulisty – warto wiedzieć, że zmarszczce często towarzyszy zez pozorny, czyli złudzenie zezowania przy w rzeczywistości prawidłowym wzroku.

Korekcja zmarszczki nakątnej

Chirurgia estetyczna potrafi dziś w całości usunąć zmarszczkę nakątną zarówno u zdrowych, jak i chorych dzieci za pomocą jednego, prostego zabiegu. Taka poprawa wyglądu jest coraz popularniejszym elementem leczenia i może znacząco wpłynąć na jakość życia dziecka. Warto spytać lekarza o tę możliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dfsfsdfsdfdsfsdfsdfdsf