Zmarszczka nakątna u wcześniaka co oznacza, czy zniknie?

Rodzice noworodków często żyją w ciągłym napięciu i niepewności tego, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. We wczesnym okresie po narodzinach człowiek faktycznie jest narażony na całe mnóstwo problemów zdrowotnych. Każde dziecko może rozwijać się nieco inaczej, przez co na jego ciele pojawia się sporo niepokojących rzeczy. Czasami w rzeczywistości nie są one zbyt groźne, i prędzej czy później same znikają. Zawsze trzeba jednak na nie uważać, bowiem w niektórych przypadkach mogą sygnalizować znacznie poważniejsze choroby, które wymagają szybkiego podjęcia leczenia.
Jedną z takich rzeczy jest zmarszczka nakątna, występująca o noworodków – szczególnie u wcześniaków. Trzeba dowiedzieć się nieco więcej na jej temat, bowiem może pojawić się u dziecka każdego z nas. W wielu przypadkach nie jest co prawda powodem do zmartwień, ale niekiedy taka niepozorna zmiana w wyglądzie dziecka może oznaczać liczne, groźne choroby.

Czym jest zmarszczka nakątna?

Zmarszczka nakątna to pionowy fałd skóry, pojawiający się w przynosowych kątach ludzkiego oka. W praktyce ma ona wygląd dodatkowej powieki, pojawiającej się w bocznej części oka i nadającej mu nieco nienaturalny kształt. Nie zawsze jest ona jednak czymś dziwnym. Powszechnie występuje u ludów azjatyckich, nadając oczom charakterystyczny, skośny kształt. Pojawienie się jej jest wynikiem ewolucji. Jej głównie zadanie to ochrona oczu przed zimnem i oślepiającym słońcem, czyli czynnikami bardzo powszechnie występującymi w azjatyckich stepach.
Każdy rodzic powinien wiedzieć, co oznacza zmarszczka nakątna. W wielu przypadkach nie jest ona powodem do niepokoju – czasami zwyczajnie pojawia się u dziecka, znikając po pewnym czasie. W innych przypadkach pozostaje na całe życie; można ją zaobserwować u wielu dorosłych ludzi. Powszechne są jednak sytuacje, w których pojawienie się takiej zmarszczki oznacza poważne zaburzenia w prawidłowym rozwoju dziecka.

Zmarszczka nakątna – co oznacza?

Pojawienie się zmarszczki nakątnej może oznaczać nieprawidłowości w rozwoju twarzy dziecka. Oznacza ona, że wzrost środkowej części twarzy dziecka uległ zahamowaniu. Może to mieć podłoże genetyczne.
Istnieje też wiele chorób i innych zaburzeń rozwoju, które mogą być związane z pojawieniem się u dziecka zmarszczki nakątnej. Jedną z nich jest zespół kociego krzyku, choroba o podłożu genetycznym; wywoływana jest przez delecję krótkiego ramienia chromosomu 5. Jest to zespół, objawiający się kilkoma różnymi wadami rozwojowymi. Prowadzi również do licznych problemów ze zdrowiem, takimi jak utrudnione oddychanie czy zmniejszone przybieranie na wadze.
Kolejną wadą rozwojową przy której często pojawia się zmarszczka nakątna jest zespół Downa. Jest to jeden z najbardziej znanych zespołów wad wrodzonych, uwarunkowany genetycznie – jego przyczyną jest obecność dodatkowego chromosomu 21. Zmarszczka nakątna jest także elementem alkoholowego zespołu płodowego. Jest to zespół wad wrodzonych które ujawniają się w przypadku, kiedy matka w okresie ciąży spożywała alkohol.
Zmarszczka nakątna nie zawsze musi być zatem czymś niepokojącym. Jej pojawienia nie można jednak bagatelizować, bowiem istnieją sytuacje, w których oznacza ona poważne zagrożenia i wady rozwojowe u dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dfsfsdfsdfdsfsdfsdfdsf