Zmarszczka nakątna u zdrowego dziecka (zdjęcia)

Rodzice nowo narodzonych dzieci zwykle martwią się o ich zdrowie i chcą być całkowicie pewni, że ich skarbowi nic nie dolega. Dlatego też uważnie monitorują ich wygląd, drobiazgowo analizują rozmaite cechy. Zmarszczka nakątna może zaniepokoić – jest powiązana z występowaniem wielu zaburzeń rozwojowych. Warto wiedzieć o niej więcej choćby po to, by się bez powodu nie denerwować.

Jak wygląda zmarszczka nakątna?

To bardzo charakterystyczny, pionowy fałd skóry przykrywający częściowo wewnętrzny kącik oka. Jest całkowicie zwyczajną i popularną cechą wyglądu u Azjatów, dlatego też może kojarzyć się z mieszkańcami tych części świata. W Europie czy na innych kontynentach występuje rzadko i może wtedy świadczyć o chorobie lub nieprawidłowości.
Warto jednak pamiętać, że nie za każdym razem, gdy u dziecka pojawia się zmarszczka nakątna, oznacza to chorobę. Jeśli rodzice nie są pewni, czy to zmarszczka nakątna, zdjęcia powinny rozwiać wątpliwości – ten fałd skórny jest bardzo charakterystyczny i trudno pomylić go z czymś innym.

Nie tylko choroby

Obecność zmarszczki nakątnej u dziecka może potencjalnie świadczyć o pewnych nieprawidłowościach. To bardzo często występująca cecha wyglądu u dzieci dotkniętych zespołem Downa oraz kociego krzyku. Oba te zaburzenia są chorobami genetycznymi i nie sprowadzają się jedynie do drobnych anomalii w wyglądzie. Dzieci z zespołem Downa cechuje ponadto wystający język, szeroki, płaski profil twarzy i anomalie w budowie ciała. Zespół kociego krzyku objawia się zaś skośnością oczu, szeroką nasadą nosa, cofniętym, małym podbródkiem. Oba zespoły są też powiązane z problemami poznawczymi, takimi jak lekka bądź umiarkowana niepełnosprawność intelektualna, problemy z rozpoznawaniem emocji czy rozumieniem pojęć abstrakcyjnych. Zmarszczka nakątna pojawia się też u dzieci z zespołami Turnera i Klinefeltera dotyczącymi chromosomów płci oraz przy płodowym zespole alkoholowym i wcześniactwie.

Pionowy fałd skóry w kąciku oka bywa jednakże cechą nieświadczącą o żadnej nieprawidłowości. Wymieszane nawet kilka pokoleń wstecz geny mogą się nagle ujawnić, zmienność wyglądu wśród ludzi jest ogromna. Jeśli rodziców niepokoi zmarszczka nakątna, zdjęcia mogą rozwiać pewne wątpliwości – ta cecha często zanika. Wraz z rozwojem chrząstki budującej nos oraz ze zmianami rysów twarzy wygładza się i staje niemal niewidoczna. Dlatego też w przypadku dzieci zdrowych zaleca się przeczekanie.

Wizyta u lekarza – co można zrobić?

Jeśli dziecko jest zdrowe, a badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości w jego rozwoju, najlepszą decyzją będzie przeczekanie, aż rozwój jego kośćca i chrzęści nosa zostanie zakończony. Zmarszczka nakątna u zdrowych dzieci bardzo często znika bez konieczności interwencji lub staje się tak mała, że w ogóle nie wpływa znacząco na ich wygląd. Oczywiście nikt nie da rodzicom gwarancji, że nie zostanie po niej nawet ślad – jeśli u starszego dziecka będzie nadal widoczna, można skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej w poszukiwaniu rady.

Zmarszczkę nakątną można dziś usunąć w trakcie jednego, niezbyt inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Zwykle odbywa się on jednego dnia, w znieczuleniu miejscowym i pacjent od razu wychodzi do domu. Na tydzień przed zabiegiem nie wolno przyjmować leków rozrzedzających krew (wiele z popularnych substancji przeciwbólowych), pacjent przechodzi także badanie okulistyczne. Lekarz z pewnością poinformuje każdego rodzica o tym, jakich zaleceń należy przestrzegać przed i po zabiegu. Opuchlizna i blizny znikają całkowicie w stosunkowo krótkim czasie i nie są w ogóle widoczne. Warto spytać lekarza o taką możliwość, jeśli zmarszczka nakątna u dziecka mimo wieku jest nadal bardzo wyraźna i zmienia jego rysy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dfsfsdfsdfdsfsdfsdfdsf